Duyarlılık mottosu kapsamında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Fiziksel Test Laboratuvarımızı 2014 yılında, Analitik Test Laboratuvarımızı 2015 yılında kurduk.

DeFacto laboratuvarları, faaliyet gösterdiği tüm alanlarda Avrupa Akreditasyon Birliği (EA) ile Karşılıklı Tanıma Anlaşması (MLA TÜRKAK) imzalayan TÜRKAK'ın; deney, analiz ve kalibrasyon alanında yaptığı inceleme sonucu Avrupa Akreditasyon Birliği standartlarına uygunluk onayını aldı.

Bu sertifika teknik yeterliliğin güvenilir bir göstergesi olarak hem ulusal hem de uluslararası geçerliliğe sahip olmakla birlikte, DeFacto’nun müşterilerine ve iş ortaklarına karşı duyduğu sorumluluk duygusunu da ortaya koyuyor.

2016 yılı Şubat ayında TÜRKAK kurumu tarafından laboratuvarlarımızda yapılan denetleme sonucunda; Analitik Laboratuvarımız ve Fiziksel testlerde genişletilmiş kapsamımız ile Fizik Laboratuvarımız, ISO IEC 17025 Standardı kapsamında akredite laboratuvarlar olmaya hak kazandı.

Fiziksel Test Laboratuvarı

Fiziksel test laboratuvarımızda; hazır giyim ve aksesuar ürünlerinde kullanılacak kumaşlara/ ürünlere fiziksel testler uygulanarak ürün kalitesi analiz edilmektedir. Bu amaçla uygulanan testlerde,TS EN ISO test standartları referans alınıyor.

Üretimden kaynaklanan veya kaynaklanması muhtemel hataları önceden tespit ederek müşteri memnuniyetinin artmasını ve müşteri iade oranlarının azalmasını hedefleyen Fiziksel test laboratuvarımız, tüm kumaş ve ürünleri kontrol altında tutarak ürün kalitesinin yükselmesinde aktif rol almayı amaçlıyor.

Fiziksel Test Laboratuvarı; yaklaşık 1.8 Milyon TL yatırım maliyeti ile 2011 yılında kurularak, 17 kişilik teknik ekibi ile günde ortalama 160 adet kumaş ve bitmiş ürüne test uyguluyor. Testler, alanında kullanılan en gelişmiş cihazlarla ve bu cihazları kullanmaya yetkin iyi eğitimi almış, önemli deneyimlere sahip uzman kişiler tarafından uygulanıyor ve yorumlanıyor.

Fiziksel Test Laboratuvarı; 2014 yılından itibaren TS EN ISO /IEC 17025:2012 standardı doğrultusunda TÜRKAK “ Türk Akreditasyon Kurumu” akreditasyonunu alarak çalışmalarını/ faaliyetlerini sürdürüyor.

Fiziksel Güvenlik Testleri

Bebek ve Çocuk ürünlerimizin güvenliğindeki hassasiyetimiz sebebiyle bu ürün grupları için ilgili yönetmelikte belirtilen güvenlik testleri takip ediliyor.

Yanmazlık Güvenliği: Bebek ve çocuk giyimi için ilgili yönetmelik kapsamında tüm ürünlerimizin ( gecelik, pijama, bornoz ve sabahlık vs. ) yanmazlık direktiflerine uygunluğu TS EN ISO 14878 referans test standardı takip edilerek kontrol ediliyor.

Bebek-Çocuk Giysi Güvenliği: Bebek ve çocuklar için üretilen giysilerin; takılma, boğulma, yutulması muhtemel riskli küçük parçaları içerip içermediği ve sağlamlığı kontrol ediliyor Bu amaçla kullanılan referans standartlar;

  • TS EN 14682 Çocuk giysilerinde güvenlik-Çocuk giysilerinde kullanılan kordon ve büzme ipleri özellikleri
  • BS 7907 Güvenli çocuk giysileri ( Elle ya da ağız yoluyla koparılmaya çalışılan aksesuarların yutulması sonucunda boğulma riskleri ve keskin kenar, sivri uçlu metal aksesuarların çizik ve kesilmelere karşı kontrolü )

Analitik (Ekolojik Testler) Laboratuvarı

Analitik (Ekolojik Testler) Laboratuvarı, tekstil ürünlerinde; tüm dünyada kabul görmüş ve 40'tan fazla ülkede uygulanan OEKO-TEX gerekliliklerinin, kullanılan hammaddde ve üretim proseslerinden gelen zararlı kimyasalların analiz edildiği, insan ve çevre sağlığı için risk oluşturacak ürünlerin DeFacto bünyesinde elimine edildiği bir laboratuvardır.

Laboratuvarda yapılan analizler, insan sağlığı ve doğaya gösterdiğimiz hassasiyeti ortaya koyarak marka güvenilirliğimizi arttırıyor.

Analitik Laboratuvarı; yaklaşık 2 Milyon TL yatırım maliyeti ile kurulmuş, 15 kişilik teknik ekibi ile günde ortalama 100 adet bitmiş ürün analizi yapılıyor.

Analizler, test sektöründe kullanılan en gelişmiş cihazlarla ve bu cihazları kullanmaya yetkin uzman personel ile gerçekleştiriliyor.

Analitik Laboratuvarı; 2016 yılında Türk Akreditasyon Kurumu tarafından ‘TS EN ISO /IEC 17025:2012’ standardı kapsamında akredite ediliyor.

DeFacto insan sağlığına olan duyarlılığı ile ürünlerin sağlığa zararlı etkilerini önlemek için 2014 yılında tam donanımlı bir kimya laboratuvarı kurdu. Bu laboratuvarda, tamamı Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve OEKO-100 birliği tarafından yapılan ortak çalışmalarla tespite edilmiş, insan sağlığına zararlı yada zararlı olma şüphesi taşıyan kimyasal maddeler test ediliyor.

DeFacto laboratuvarında yapılan testler, Türkiye’ye ithal edilen ürünlerde yapılması zorunlu tutulan testlerden daha kapsamlı içeriklere sahip. Yerel mevzuatın yanı sıra global standartları sağlamaya yönelik testlerin uygulandığı bu laboratuvarda elde edilen sonuçlar da Türkiye’nin şart koştuğu sınırların üzerinde bir analiz sağlanıyor.

Sadece kurulum aşamasına 2 milyon TL’lik bir yatırım yapılan bu laboratuvar, hem Türkiye’de hem de dünyadaki örnekleri arasında en son teknolojik donanıma sahiptir.

Kimyagerlerden ve kimya teknikerlerinden oluşan ekip ise her biri kendi alanında en iyi eğitimler almış, önemli deneyimlere sahip uzmanlardan oluşturuluyor.

DeFacto merkez binası içine kurulan laboratuvarlarımız, sektörde uygulanması zorunlu numune testlerinin daha güvenli bir ortamda yapılmasını ve daha güvenli sonuçlar elde edilmesini sağlanıyor.

Testi yapılan bileşenlerle ilgili DeFacto laboratuvarları, uluslararası kuruluşlar tarafından “yeterlilik testi, karşılaştırma testi”, başlıkları altında periyodik denetimlerden geçmektedir. Bu kuruluşlara katılan dünya çapındaki 30’un üzerinde laboratuvar zaman zaman denetim amaçlı aynı ürünlere test uygulanıyor.

Test süreçlerinde kullandığımız kimyasalları ise çevreye zararlı atıklar olmamaları için özel varillerin içinde biriktirilip Çevre Bakanlığı tarafından yetkilendirilen bir kurum olan İSTAÇ’a teslim edilmektedir. Böylece tüm kimyasal atıklarımız özel yöntemlerle imha ediliyor ve Bakanlık’a sunulacak şekilde rapor ediliyor.